Integracja Sensoryczna

Centrum Terapii i Rozwoju Dziecka

Aurin

Integracja sensoryczna

LOGODOGO

Logodogo to grupowe zajęcia logopedyczne dla dzieci, spełniające funkcję niezwykłego „dopalacza” do tradycyjnych zajęć językowych. Oferujemy je w cyklach po sześć tematycznych spotkań – począwszy od dwóch odcinków oswajających z psami i uczących opieki nad nimi „Uwaga Dobry Pies – bezpieczeństwo” i „Uwaga Dobry Pies – opieka”. Podczas pierwszego dzieci podpisują z psem na dużym kartonie kontrakt o wzajemnym poszanowaniu i zgodzie. Kolejne odcinki to: „Wyspa Skarbów”, „Nawiedzony Dom”, „Tor wyścigowy” oraz „Lot w Kosmos”. Dla każdego tematu opracowaliśmy zestaw specjalnych ćwiczeń logopedycznych – artykulacyjnych, oddechowych i słuchowych, naukę właściwego wypowiadania kłopotliwych dla danego dziecka głosek, oraz rozwijanie dłuższych wypowiedzi i ćwiczenie myślenia pojęciowego. Przykładowy udział psa: jeśli dziecko nie mówi „R”, proszone jest o wydawanie psu poleceń, zawierających dużo tej głoski. Pies je wypełnia wtedy, kiedy głoska brzmi właściwie. Dziecko może także „uczyć” psa kłopotliwej literki – pies na prośbę dziecka wybiera ją spośród literek leżących na podłodze, uderzając w nią łapką lub nosem. Oczywiście głoska musi zostać wypowiedziana prawidłowo.

Każde spotkanie odbywa się przy udziale logopedy oraz specjalnie wyszkolonego psa terapeutycznego wraz z doświadczonym trenerem. Przewodnicy i psy są członkami współpracującego z nami Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom. Zajrzyjcie na: www.zwierzetaludziom.pl

Już w latach 60-tych XX wieku odkryto skuteczność tzw. animaloterapii w leczeniu autyzmu, schorzeń będących skutkiem traum oraz - jako przyspieszacza rehabilitacji. Nasz pomysł adaptacji psów terapeutycznych do logopedii wziął się z doświadczeń ze szpitali - psy Stowarzyszenia pracują z ciężko chorymi dziećmi m.in. w Centrum Zdrowia Dziecka oraz w szpitalu na Banacha (onkologia, neurologia). Poprzez miłość, bezwarunkową akceptację i miły dotyk otwierają najbardziej zamkniętych młodych pacjentów. Dzieci mające kłopoty z mówieniem, zostawione sam na sam z cierpliwym psem, zaczynają się do niego odzywać. To samo dotyczy pacjentów rehabilitowanych ruchowo – zainteresowanie psa wzmaga u leczonego potrzebę „wykazania się” i poprawia efektywność ćwiczeń - to kwestia zwiększonej motywacji. W części ćwiczeń pies wypełnia polecenia dzieci, pozwalając im stopniowo odzyskiwać utracony wpływ na rzeczywistość.

Zgodnie z przewidywaniami, techniki animaloterapeutyczne okazały się bardzo skuteczne także w logopedii. Zajęcia Logodogo polecamy zwłaszcza tym dzieciom, które „zacięły się” podczas tradycyjnej terapii.